Podstawy

HP w2207h Monitor w2207h firmy Hewlett-Packard posiada panoramiczną matrycę typu TN Glare o rozmiarze 22 cale. Natywna rozdzielczość wynosi 1680 na 1050 pikseli. Maksymalna częstotliwość odświeżania to 75Hz. Monitor posiada dwa wejścia wideo, standardowe VGA typu D-SUB oraz HDMI, dwu portowy hub USB oraz, ponieważ ma wbudowane głośniki stereofoniczne, wejście audio typu mały jack.

Gniazda w HP w2207h

Dołączone przewody to oczywiście przewód zasilania, VGA, HDMI i audio z wtykami typu mini jack.

Więcej informacji na stronie producenta

Wrażenia

W porównaniu z moim starym 17 calowym monitorem ADI Microscan 5GT, HP w2207h jest oczywiście lżejszy, zajmuje mniej miejsca na biurku i pobiera mniej prądu. Stary monitor pobierał około 90W do 130W przy włączaniu, a nowy przy ustawieniu jasności na 60% ok 33W.

Możliwości regulacji położenia monitora są dość duże, możliwy jest obrót w w lewo i prawo o 360°, zmiana wysokości o około 11 cm, pochylenie w tył o około 30° i w przód o około 5°. Pochylenie w przód mogło by być większe ze względu na matrycę typ TN, kąt widzenia, szczególnie od dołu jest dość mały, i gdy oglądamy np film z łóżka, a monitor stoi na biurku to nie wygląda to za dobrze. Możliwy jest obrót panelu o 90° w prawo, tzw. pivot. I tutaj parę minusów, żeby obrócić panel należy go najpierw pochylić do tyłu, inaczej róg panelu zawadza o podstawę - zwrócono na to uwagę w instrukcji. Dodatkowo do pochylania, szczególnie do przodu, trzeba użyć dość dużo siły i jest ono niewygodne.

Zdjęcia monitora HP w2207h HP w2207h HP w2207h HP w2207h HP w2207h HP w2207h HP w2207h HP w2207h

O wbudowanych głośnikach można powiedzieć tylko tyle, że są. Jakość nie jest najlepsza, o ile np. dialogi z filmu lub odgłosy z gier jeszcze jakoś brzmią, o tylko muzyka brzmi jak z radia safari w syrence. Dźwięk działa tylko przez podłączenie do złącza audio mini jack, dźwięk z HDMI nie jest obsługiwany.

Matryca pracująca w monitorze typu TN Glare dość dobrze oddaję kolory, dodatkowo istnieje możliwość dość dużej regulacji, zarówno jasności, kontrastu jaki i kolorów. Ze względu na to, że jest to matryca typu Glare, czyli tzw. "szyba", dość dobrze w niej się odbija otoczenie. O ile w typowych aplikacjach biurowych i przy przeglądaniu internetu, gdzie tła przeważnie są jasne to nie przeszkadza, o tyle w filmach lub grach, gdzie akcja dzieje się w nocy lub ciemnych pomieszczeniach trochę przeszkadza. Oczywiście równie ważne jest miejsce ustawienia monitora, silne źródła światła powinny się znaleźć za monitorem, a nie przed nim. Z matrycy ciężko zetrzeć, suchą sciereczką lub ręcznikiem papierowym, kurz.

Włącznik zasilania jest umieszczony na górnej krawędzi monitora, jest podświetlany. Podświetlanie można wyłączyć w menu.

Włącznik zasilania monitora HP w2207h HP w2207h

Menu jest intuicyjne jednak działa dość wolno, o ile regulacje przeprowadza się dość rzadko, o tyle dość często przełączam wejścia monitora i jeśli chwile wcześniej był wyświetlany jakiś element OSD np. aktualna rodzielczość i częstotliwość odświeżania trzeba poczekać, aż OSD zniknie plus ok. 1 sek. Jeżeli żadne elementy OSD nie są wyświetlane przełączanie działa szybko. Mała porada - aby wejść do menu serwisowego, należy wyłączyć monitor, następnie trzymając przycisk menu należy włączyć monitor. W menu serwisowym można min. sprawdzić tym zastosowanej matrycy.

Menu i menu serwisowe monitora HP w2207h HP w2207h HP w2207h HP w2207h

Oprogramowanie

Dołączone oprogramowanie jest oczywiście tylko dla systemu MS Windows. Umożliwia ono regulacje wszystkich parametrów monitora, oraz automatyczny obrót ekrany, gdy obrócimy panel.

W systemie Linuks monitor działa bez problemu, aby istniała możliwość obrotu ekranu naszego pulpitu, trzeba skonfigurować w Xorg rozszerzenie RandR. Niestety, przynajmniej na razie brak aplikacji, która by umożliwiała automatyczny obrót ekranu i trzeba się posiłkować poleceniem xrandr lub odpowiednią aplikacją np. grandr dla Gnome. W Gnome przy zmianie orientacji ekranu i powrocie do poprzedniej pozycji aplety na panelu gnome potrafią zmieniać swoją kolejność, a jeśli się nie mieszczą to zniknąć, jest to dość denerwujące.